Menüü

Uudised

Mis haigused on leetrid, punetised ja mumps?
 

13:49 19.02.2024

Kas teadsid, et leetrid on väga nakkav haigus, mis võib korraga nakatada kuni 18 inimest? Praegu on mitmel pool Euroopas leetrite puhang, samuti on taas pead tõstmas ka punetised või mumps.

Saates räägitakse nende nakkushaiguste ajaloost, olemusest ja levikust. Ühtlasi tuleb jutuks, kuidas antud viirused meie tervist mõjutavad ehk mis on peamised haigusnähud ja tõsisemad tüsistused.

Jagatakse ka juhiseid selle kohta, kuidas ennast nakatumise eest paremini kaitsta ja oma tervist hoida.

Vestluspartneriteks on nakkushaiguste eksperdist rahvatervise nõunik Kerli Rentamm ja Pirita Perearstikeskuse pereõde Melita Väljamäe.

Saadet juhib Evelin Kruusalu, Tervisekassa tervisekommunikatsiooni osakonnast.

Kuula saadet: https://on.soundcloud.com/ignDB

Pane tähele!

Tuletame meelde, et kõige tõhusama kaitse leetrite, punetiste ja mumpsi vastu annab vaktsineerimine

Vaktsineerimine leetrite-mumpsi-punetiste vastu on lastele tasuta, täiskasvanutele aga tasuline.

Vaktsineerida tuleks ennekõike lapsi ja täiskasvanud, kes pole varem vaktsineeritud ning kelle peres on alla aastased lapsed, immuunpuudulikkusega inimesed (nt keemiaravi saajad, HIV-positiivsed) või lapseootel naised. Vaktsineerida tasuks ka nakatunu lähikontaktsel. 

Eestis vaktsineeritakse lapsi vastavalt immuniseerimiskavale kahe MMR (leetrid, mumps ja punetised) vaktsiinidoosiga 1. ja 13. eluaastal. Kui laps on mingil põhjusel jäänud seni vaktsineerimata, tuleb teda oma perearstikeskuses vaktsineerida esimesel võimalusel.

Rohkem infot vaktsiin-välditavatest haigustest leiab siit.

Tagasi