Menüü
Valga kino
Tõrva kino

Tulevased sündmusedRaamatuesitlus: „Lõuna-Eesti pulma- ja sünnipärimus 20. sajandi algusest tänapäevani“

29. juuli 2021 Kell 18:00 
Valga Muuseum
Asukoht: Valga,

Meie lood kõlavad meis endis, mis saavad edasi elada vaid siis, kui neid edasi kõneldakse või kirja pannakse. Saame olla otsatult tänulikud neile lugude ja uskumuste jagajatele, kelle mälestused on aastakümneid ning isegi aastasadutagasi kirja pandud muuseumide vaimuvara salvedesse. Meie kohuseks on jätta vääriline vaimne pärand ka järeltulevatele põlvedele. Tihti tekib inimestel huvi esivanemate tegemiste vastu alles vanemas eas ning sageli võib juhtuda nii, et siis pole enam võimalik eakatelt sugulastelt küsida võtmetähtsusega küsimusi.

Join Zoom Meeting
https://us04web.zoom.us/j/73023721444...
Meeting ID: 730 2372 1444
Passcode: saajaq
Kui varasemalt oli lugude ja mälestuste jutustamine taluühiskonnas tavapärane siis tänapäeval võib pidada haruldaseks vanaema, kellele on aega, teadmisi ja oskusi lugude rääkimiseks. Raamatus „Lõuna-Eesti pulma – ja sünnipärimus 20. sajandist tänapäevani“ on autorite poolt kokku kogutud meie esivanemate uskumused ja kombed koos selgituste ja tänapäevaste tõlgendusvõimalustega.
Argielu, olmelised võimalused ning lastesse suhtumine on viimase sajandi jooksul kardinaalselt muutunud. Eestlased on kolinud tahmastest madalatest rehetaredest valgusküllastesse tehnoloogiast küllastunud korteritesse. Sünnitusabiga vähenes emade ja laste suremus. Samas on meditsiinis olnud sedagi, mida me enam loomulikuks ei pea. Näiteks ei ole tänapäeval mõeldav, et laps viiakse ema juurest pärast sündi lastetuppa või et igale imikule tuleb anda kohe peale sündi piimasegu, mida Nõukogude ajal keedeti Valga sünnitusosakonna jaoks piimaköögis. Suur oli mälestuste kohaselt värske isa üllatus, kui naine tuli haigla uksele kahe beebiga ehk sündinud oli kaksikud. „Üks on küll minu oma aga kelle oma see teine on?“ küsinud kohkunud abikaasa arst Ene Korneti käest, meenutab meditsiiniõe Aino Kärema.
Lapse sünd või pulmad on emotsionaalne ja ilus hetk, mis kõnetab meid kõiki. Sageli on aga nii, et kiire elutempo juures on keeruline leida aega olulise mõtestamiseks ja väärtustamiseks. Nagu muud argielu valdkonnad, ei leia ka sünnipärimusvõi pulmakombed tihti ajaloo vaatepunktist väärilist kajastamist. Värvikad meenutused ei jõua enamasti oma pereringist kaugemale. Ometi on neis lugudes palju olulisust meie Eesti rahvaks olemise osas.
Valga Muuseumi aastaraamatus on kogutud kokku saja aasta tagused pulma- ja sünnipärimuse kirjeldused muuseumidest ning uuemad mälestused küsitluse teel. Lisaks leiab raamatust foto ja videomaterjali. Head lugemist ja vaatamist!

Esita tellimus: https://www.valgamuuseum.ee/pood/aastaraamatud/

Valga Turismiinfokeskus
Kesk 11, Valga
+372 766 1699

E - L 10 - 16
P  SULETUD!

Otepää Turismiinfokeskus
Lipuväljak 13, Otepää
+372 766 1200

E - R  10 - 16
L - P SULETUD!

Tõrva Turismiinfopunkt
Valga mnt 1, Tõrva
+372 766 1699

AJUTISELT SULETUD!

 

Valka turismiinfo büroo
Rigas 22, Valka Läti Vabariik
+371 6472 5522, +371 2544 6602

T - L 9 - 17
E, P -  SULETUD!