Menüü

Blogi

Murimäe veinitalu - Itaalia lummus Otepää küngaste vahel

Kui ma Murimäe veinitalu hoovis autost välja astun, tekib tunne, nagu poleks ma Otepääl Truuta külas, vaid kusagil sootuks soojemas kohas. Väljas valitseb tõeline leitsak ning kõigele lisaks kasvavad jõeorgu suunduvatel terassidel viinamarjad.

 

Fotod: Elin-Saskia Silm

 

Kuid koht on siiski õige – Murimäe veinitalu, mis on kuulus selle poolest, et on maailmas kõige põhjapoolsem terassidel olev viinamarjaistandus. Tõsi küll, seni on lätlased väitnud, et Kuramaal Sabiles asuv terassidel viinamarjaistandus on kõige põhjapoolsem, ent Murimäe on selle rekordi nüüd purustanud.

Hetk hiljem tõuseb tuleb minu poole vana ja väärikas retriiver Muri, kes moepärast ka haugatab. „Seda haukumist ei maksa tähele panna, Muri haugub lihtsalt moepärast,“ naeris perenaine Janika Ilves.

Veinitalu süüdlane Muri

Murimäe veinitalu sünniloos on Muril eriline roll. Murimäe lugu sai alguse 2012. Aastal, mil Janika otsis  Otepää kandis Murile ujumiskohta. Mööda Otepää käänulisi teid sõites jäi silma üks looduskaunis koht. Kuigi see polnud esialgu müügis, tahtis saatus nii, et juba järgmisel aastal oli Janika koos abikaasaga kuue hektari suuruse maatüki omanikud ning töö talu loomisel võis alata.

Esimene aasta kulus võsa eemaldamiseks, vaadete avamiseks ja maaparanduseks. Esialgse plaani kohaselt pidi ehitatama lihtsalt suvemaja Janikale ja abikaasale ning Murile, kuid ka siis sekkus Muri.

Janika istutas ühe viinamarjataime, mille Muri aga välja kaapis. Koer oli aga sedavõrd õnneliku käpaga, et taimest sai piltlikult öeldes mitu ja kuna krundil oli järsk nõlv, siis otsustaski Janika hakata kasvatama viinamarju.

Idee veinitootmiseks andis Janikale ka mälestus esivanematest, kellel alati mulksus kodus suures klaaspudelis mingi vein. Kuid hobi korras veiniga tegelda Janika ei tahtnud ning juba 2015. aastal alustas ta koostööd Eesti Maaülikooli teadlastega. Samal aastal tegi ta ka suurema veinireisi Californiasse ning samuti tutvus ta hiljem veinitootmisega Itaalias, Portugalis, Prantsusmaal ja Lätis.

2018. aastal sai talu ametlikuks aktsiisiloaga veinitootjaks ja aasta hiljem valmis talu nõlvale veinikelder koos veinitootmise, veinipoe ja väikese eksklusiivse külaliskorteriga.

See läks samm sammult, oleme suured reisijad, ja mida ikka pakutakse – veini. Ja vein on alati meeldinud ja vanaisadel ikka mulksunud kapi taga, siit sai alguse

Oma viinamarjavein

Praegu kasvab Murimäel lisaks 500 viinamarjaistikule terrasil ka 200 taime kiletunnelis ning aias kasvab 100 arooniapõõsast,  30 õunapuud, veidi musta leedrit, kirssi, rabarberit ja astelpaju. Lisaks ostab Murimäe õunu ja söödavat kuslapuud sisse ning kõigest sellest valmib 3000 liitrit erinevaid veine. Viinamarjadest valmis möödunud aastal neli veini, kuid need kogused polnud suured – 100 kuni 200 liitrit.

Ühtekokku on talu alkoholiregistris 28 erinevat veini, kuid kõiki neid iga-aastaselt toodeta, kuna kõik sõltub ikkagi hooajast. Nii näiteks oli mullu kehv vaarika-aasta ja seetõttu mullu vaarikasisaldusega veine ei tulnud.

Janika ei teinud saladust, et välisturiste eelkõige viinamarjavein ja seda suurem on nende üllatus, kui nad tutvuvad kohaliku marjaveiniga.

„Mul oli üks seltskond, kes oli varem kokku puutunud ainult Põltsamaa veinidega ja olid üsna umbusklikud, kuid pärast meie veinikeldri külastamist nende arvamus kardinaalselt muutus,“ rääkis perenaine.

Murimäe muinaslugu

Murimäe veinitalul pole plaanis jõuda oma toodetega kuhugi ketti, vaid müüa valdav osa veine talu külastajatele ning restoranidele.

Talus saab korraldada kõikvõimalikke põnevaid üritusi ning saada osa koolitustest ja õppepäevadest. Kusjuures huvilised saavad osaleda ka ühisel viinamarjakorjamisel, kus pärast mõnetunnist tööd on pidu ja värske marja pressimine.

18. juuli toimub Murimäel veel üks põnev sündmus: Avatud Talude päeva raames toimub Murimäe Veinikeldris kontsert, kus astub üles Birgid Täht, kes esitab prantsuse keeles Raimond Valgre loomingut.

Prantsuskeelne Valgre looming ning Eesti viinamarjaistandus, need juba sobivad imeliselt kokku!

Veinikeldri tegemiste kohta saab rohkem infot kodulehel või  Facebookis