Menüü

Blogi

Kohvik Johanna – väike prantsuse oaas Valga südalinnas

Valgas Vabaduse tänaval, otse linnaturu kõrval asub kohvik Johanna, mis on kui väike prantsuse oaas keset Valga linna saginat.

 

Fotod: Elin-Saskia Silm

 

Valgas on turupiirkond läbi aegade olnud linna üks rahvarohkemaid kohti ning otse turu külje all, aadressil Vabaduse 35 asuvas ajaloolises majas tegutsebki kohvik Johanna.

„Minu eesmärk oli teha Valga linna üks päris kohvik, mitte lihtsalt söögikoht, kus müüakse friikartuleid ja burgereid, sest Valgas oli mu meelest just üks korralik kohvik puudu,“ rääkis kohviku perenaine Jana Kikkas.

Kohviku idee hakkas Jana peab idanema 2016. aastal, mil Valgas toimus esimene kodukohvikute päev. Oma kodukohviku pani püsti ka Jana koos sõpradega ning sealt saadud emotsioon oli sedavõrd vägev, et kui ka järgmisel aastal korraldati Valgas kodukohvikute päev, siis osales Jana sealgi.

Nende kodukohvikus oli ka külalisteraamat, kus mitmes sissekandes tunti kahetsust, et miks ei võiks Valgas kogu aeg selline kohvik olla.

Meditsiinilise haridusega Jana oli selleks ajaks käinud 16 aastat palgatööl ning siis ta tundiski, et aeg elumuutusteks on küps ning Valga on väärt tõesti üht korraliku kohvikut.

Kohvik väärikas majas

Kõigepealt tuli leida kohviku jaoks õige koht ning lõpuks jäi Jana Kikkasele silma müügis olev Vabaduse 35 maja, kuhu kohvik sobis imeliselt. Edasine oli juba tehnika küsimus – Jana Kikkas tuli töölt ära, taotles Töötukassalt ettevõtluse alustamiseks toetust, kirjutas äriplaani, ostis sisseseade ja kohvik oli kundede vastuvõtmiseks valmis.

Loomulikult ei läinud tegelikkuses kõik nii libedalt, maja tuli korda teha ja siinkohal tänab Jana kõiki oma sõpru, kes nõu ja jõuga aitasid. Oli ka kahtlusehetki, kas oli ikka hea mõte jätta tasuv töö ja viskuda pea ees tundmatusse, kuid lõpuks oli kõik valmis. Janal õnnestus leida noor pagar-kondiiter Triinu ja 7. augustil 2018. aastal avas kohvik oma uksed.

„Panime paika visiooni: pakume vaid kvaliteetsest toorainest valmistatud koduselt maitsvaid kondiitri- ja pagaritooteid, lõunasuppi, salateid ning suupisteid ja see on ennast õigustanud, sest meil on tekkinud väga lojaalsed kliendid, kes meid igapäevaselt külastavad,“ rääkis ta.

Johanna kohviku kliendid on justkui pere, kes pani oma õla alla ka rasketel COVID-i aegadel. Kuigi kohvik otseselt uksi ei sulgenud, jäi külastajaid väheseks, kuid selle arvelt kasvas kaasatellimine.

Tekkisid tellimisringid Hummuli-Tõrva ja Kaagjärve-Valga suunal, kusjuures Hummulis on suisa fännklubli vanaprouadest, kes tellivad Johanna kohviku kuulsaid küpsetisi. Kui aga kriisiaeg mööda sai, tõid venelannadest kliendid Janale lausa lilli ja õnnitlesid kohviku taasavamise puhul.

Kohviku stammkundede hulka kuuluvad ka lätlased, kes pärast piiride avamist külastasid Valgas esimese asjana Johanna kohvikut.

Kohviku kuulus Pavlova

Kohvik pole ajanud oma valikut väga suureks, kuid see mis valikus on, on üle maakonna kuulus. Erinevad tordid ja saiakesed, rullbiskviit, tuuletaskud ning ekleerid  ja muidugi Pavlova koogid, mille pärast on Valka sõidetud ka kaugemalt.

„Ühel vihmasel laupäeva hommikul seisis meil ukse taga üks mees, kes oli tulnud ainult sellepärast, et viia koju Pavlovaid,“ meenutas Jana lõbusat seika.

Mis on aga Johanna kohviku edu saladus? Kohviku perenaise sõnul on edu valem ülimalt lihtne – kõike mis teed, tee südamega, hoia oma kliente ning kasuta küpsetiste puhul kvaliteetset ja tervislikku toorainet. Kõik ülejäänu tuleb ise.

Sestap pole ka imestada, et vaatamata sellele, et kohvik reklaamib ennast ainult Facebookis, on kliendid kohviku kiirelt omaks võtnud.

„Kui olime emadepäeval erandkorras avatud, oli meil järjekord juba hommikul ukse taga ja vastlapäeval müüsime maha pea tuhatkond kuklit,“ tõi perenaine näite.

Kohvik Johanna pole leidnud tunnustust mitte ainult klientide seas. Valgamaa Arenguagentuur kuulutas kohviku möödunud aastal maakonna üheks parimaks toitlustusasutusteks ja Tripadvisor on andnud kohvikule neljapallise reitingu.

Kohviku tegemiste kohta saab rohkem infot kodulehel või  Facebookis

Valga Turismiinfokeskus
Kesk 11, Valga
+372 766 1699

E - L 10 - 16
P  SULETUD!

Otepää Turismiinfokeskus
Lipuväljak 13, Otepää
+372 766 1200

E - R  10 - 16
L - P SULETUD!

Tõrva Turismiinfopunkt
Valga mnt 1, Tõrva
+372 766 1699

AJUTISELT SULETUD!

 

Valka turismiinfo büroo
Rigas 22, Valka Läti Vabariik
+371 6472 5522, +371 2544 6602

T - L 9 - 17
E, P -  SULETUD!