Valgamaal Taagepera külas voolab Õhne jõgi laisalt Taagepera järve, et sealt vana veskipaisu tagant pääsedes edasi Lätimaa poole kulgeda. Otse järve vastas asub aga Kivimäe turismitalu, mille perepoeg Imre Arro on Valgamaa laiahaardelisemaid matkakorraldajaid.
Foto: Elin-Saskia Silm Foto: Imre Arro
Imre Arro ettevõtmisi teatakse ehk paremini firmanime Loodusturism OÜ järgi ja nagu nimigi ütleb, on ettevõte keskendunud loodusturismile - looduses lõõgastumisvõimaluste, vaba aja tegevuste ja matkaelamuste pakkumisele.
Spordipedagoogi haridusega Imre Arro jõudis matkade korraldamise juurde üsna lihtsalt - tema vanematele kuulub Taagepera või siis Wagenküll lossispaa vahetuses läheduses asuv Kivimäe turismitalu, kus Imre hakkas juba õpetajaameti kõrvalt külastajate vaba aega sisustama.
Taagepera kant on matkamiseks lausa loodud - üsna lähestikku jäävad Teringi raba ja Rubina soo. Kui Teringi rabas on äsja renoveeritud ja vinge matkarada, siis Rubina soo on täiesti metsik paik, kus Imre Arro soovitab liikuda vaid retkejuhi või loodusgiidi juhendamisel.
“Rubina on teadjamate inimeste pärusmaa. Kuna seal puudub igasugune infra, siis ei maksa sinna üksi niisama seiklema minna. Sood pole naljaasi, eriti uduse ilmaga” rääkis Imre, kelle sõnul on ettevõttesse kaasatud ühtekokku 14 väljaõppinud instruktor-loodusretkejuhti. Aga just see metsikus ongi ligitõmbav.
Rubina soo on ka Valgamaa suurim sooala, mis oma laugaste ja soojärvedega moodustab lausa järvistuid, kus saab õppinud loodusgiidide juhendamisel vaadelda taimi, linde, leida loomade tegutsemisjälgi ning käia laugastes ujumas. Kui loodus lubab, saab siin talvel nautida lumeräätsadel matkamist, kaanetunud laugastel uisutamist või suurematel laukajärvedel suisa tõukekelgul liikumist.
Loodusturism OÜ vastutustundlikku käitumist näitab ka tõik, et lindude pesitsusajal, jüripäevast
jaanipäevani soos matkasid ei korraldada.
Tänavu kevadel, vahetult pärast eriolukorra lõppemist hakkas kalender tasapisi täituma - juuni soojalaine suisa meelitas inimesi vetele. Kui Eestis pakuvad paljud matkakorraldajad eelkõige kanuumatku, siis Imre Arro on hakanud rõhku panema hoopis süstamatkadele, kuna tema sõnul
on süstad matkajatele mugavamad.
“Oma kanuuparki me enam ei suurenda, kuid oleme juurde muretsenud uue põlvkonna avatud kokpitiga süstasid, mis on küll kanuuga sellepoolest sarnased, kuid mugavate seljatoega istmetega. Nendel süstadel on lisavarustuses ka juhtimist ja kursi hoidmist hõlbustav tüür.
Süstad on merekajakist laiemad ja matkaja tunneb end selles kindlamini ja turvalisemalt” rääkis ta.
Tegemist on Eestis ainulaadsete süstadega ja kuigi süstadel matkamist veidi veel võõristatakse, kinnitas Imre, et hirmuks pole põhjust.
“Kui kanuuga sõidetakse eelkõige käänulistel väikejõgedel, siis süstaga saab tänu tüürile ja lihtsale juhitavusele sõita suurematel jõgedel ja ka järvedel ning kuna süstaga ei pea aerudega pidevalt suunda hoidma, saab rahulikult vaadelda ja nautida ümbritsevat loodust,” rääkis ta.
Tänu süstadele algab veematkamise hooaeg Loodusturismile kevadel varem. Kasutades pritsmepõlle, on sõitjal soojem ja kärestikulistel jõgedel kuivem matkata.
Süstad on kanuudest vaieldamatult mugavamad ning Imre Arro ei tee saladust, et inimesed hindavad ka matkamisel järjest enam mugavust, mistõttu on ta kindel, et süstad võetakse matkajate poolt järjest enam omaks.
Loodusturism OÜ ei korralda mitte ainult erinevaid matku, vaid on ka usin liikumisürituste ja matkamaratonide korraldaja. 10. oktoobril on Õhne jõel tulekul esimene matkamaraton, kus võistlustulle või matkama lähevad kanuud ja süstad. “Meie tavapärasest matkakorraldusest erineb matkamaraton selles osas, et liikumisel ei toimu looduse giidimist ega grupi juhtimist. Matkamaratonil loob iga paatkond oma matka ise – kiire või aeglasema, omaette või seltskonnas, sportliku või vaatleva. Kogu väljapakutud mõisast-mõisani marsruut võiks olla veematkahuvilisele jõukohane. Enne ja pärast maratoni ootab Taagepera Kivimäe turismitalus soovijaid majutus, mõnusad saunad ja toitlustus.
Juulis leiab aga Pühajärvel aset viies järjestikune Pühajärve matkamaraton, mis toimub tänavu virtuaalsena ja kus saab endale sobival ajal sõita tõukerattaga ümber Pühajärve. Kuigi maraton on virtuaalne, tuleb sellel osalemiseks siiski füüsiliselt ümber järve sõita.
Loodusturism tegutseb talvel aktiivselt Pühajärvel, kuhu neli talve järjest on looduse loal rajatud vabariigi pikim jäämatkarada, mis kulgeb kaldajoont kopeerides üle kogu järve 10 kilomeetri ulatuses. “Matkajad saavad meie käest talvel rentida kõike - tõukekelke, soome kelke, matkasuuski, matkauiske, lumeräätsasid ja uue atraktsioonina ka FAT tõukerattaid.
Kuid see pole veel kõik. Turismiettevõttel on olemas ka mobiilne saun, mida saab pakkuda matkalistele retke lõpus või eraldiseisva teenusena kasvõi koduhoovis või mõnes sobivas RMK puhkekohas. Samuti tehakse tihedat koostööd piirkonna majutus- ja toitlustusasutustega, et
pakkuda külastajatele kompleksset teenust.
“Olen matku korraldanud juba 15 aastat ja võin öelda, et selle aja jooksul on muutunud ka
matkaliste eelistused,” rääkis turismiettevõtja. “Näis mis trende koroonaviirus muudab, aga inimestel on vabaaega üldjuhul vähe, korraga soovitakse tarbida kõike ja palju, seega lähevad hästi peale ka kombineeritud matkad, kus ühel päeval saab kogeda erinevaid atraktsioone - näiteks Pühajärvel kaldajoone matk süstadel, matkaeine vastaskaldal ja seejärel tõukerattamatk tagasi alguskohta.” Loodusturism pakub matkalistele vel mitmeid muidki kombineerimisvõimalusi.
Pole saladus, et Eesti turismiettevõtja suurim liitlane ja ühtlasi ka vaenlane on ilm. Paraku on nii, et kui jaanipäeval on Kivimäe turismitalu autodest pungil, siis sügisene pime ja vihmane aeg kedagi väga loodusesse ei kutsu. Kuid Imre Arro on suutnud keerata puuduse tugevuseks ja pakub pimedamal ajal valguspaatidel romantilisi öiseid retki.
Pikemalt saab nende lummavate öömatkade kohta lugeda siit.
Ühtekokku pakub ettevõte enam kui sadat erinevat looduses liikumise programmi või sihtkohta
ja täpsemat infot nende kohta saab lugeda ettevõtte kodulehelt.